"Morze ciche"

"Współczesna kultura oparta jest głównie na dźwięku, dlatego też osoby głuche i niedosłyszące często boją się przełamać i wyjść z domu, chociażby na spektakl do teatru. Dlatego też Teatr Nowy w Zabrzu „wychodzi” do szkół, ośrodków i placówek wychowawczych, w których uczą się dzieci z wadami słuchu" - tak pisze o projekcie na swojej stronie Teatr z Zabrza.

18 października w ramach wyżej wspomnianego projektu zabrzański teatr przyjechał do Bielska-Białej do Szkoły Podstawowej nr 4. Skorzystaliśmy z zaproszenia i weszliśmy w świat nastoletniego Emilia. Przeżywaliśmy jego dorastanie wśród rówieśników, rodzeństwa, rodziców w krajobrazie śródziemnomorskiej, słonecznej Katalonii. Emilio jednak nie jest zwykłym chłopcem – nie słyszy od urodzenia. Nie zna swojego głosu, a nawet się go boi. Potrzebuje „tłumacza” – kogoś, kto przełoży mu język dźwięków na jego własny.

Historia bardzo ciekawa, a najważniejsze, grana także w języku migowym.

Po spektaklu czekały nas jeszcze niespodzianki w postaci zabaw i warsztatów.